IVN RijnWaal
Nieuwsbrief september- oktober 2025
Je kunt de nieuwsbrief ook online bekijken

Na de zomer komt...

Alweer september en dat is altijd even slikken. Amper nog vogelgeluiden en door de lange droogte verliezen ook bomen al hun blaadjes en zijn bloemen en planten eerder uitgebloeid. Maar niet getreurd, er is nog genoeg moois in de natuur te zien. Let bijvoorbeeld eens op de zaadvorming en zaadverspreiding van planten. Planten gebruiken vaak wind, water of dieren om hun zaden te verspreiden. Er zijn ook planten met peultjes die plots openrollen en hun zaden met kracht wegschieten, zoals de ooievaarsbek. Maar wist je dat ook mieren zaden kunnen verspreiden? Sommige plantensoorten hebben een zoet aanhangsel aan hun zaden of vruchten, dat als voedsel kan dienen voor mierenlarven (mierenbroodjes). Genoeg weer om te ontdekken in de natuur. En laten we hopen op een mooie nazomer, wel graag met genoeg regen.

Nieuwe-ledendag

Voor degenen die lid zijn geworden van IVN RijnWaal in 2024 of 2025 organiseren we een nieuwe ledendag op 13 september bij tuinderij De Warmoes in Lent. Mocht je nu denken, ik wil ook wel graag komen, want ik ben ook nog niet zo lang lid, laat het dan weten via                 alg-werkgroep@ivnrijnwaal.nl

Ontdek Nederland door de ogen van een natuurgids (IVN landelijk)

Een wandeling wordt nog leuker als je weet wat je ziet! En dat is precies wat wij mogelijk maken met de vernieuwde IVN Natuurroutes app. Met deze gratis app ontdekken wandelaars en fietsers bijna 200 natuurroutes in heel Nederland – verrijkt met verhalen, geluiden en weetjes over de natuur en cultuurhistorie van het landschap. Voor ervaren natuurliefhebbers of mensen die gewoon graag buiten zijn: elke tocht verandert in een leerzame en verrassende natuurbeleving. Je kunt 'de IVN Natuurroutes app' downloaden via de google playstore of apple Store.

Publieksactiviteiten

Als het goed is hebben jullie allemaal de folder voor het nieuwe seizoen in de bus gekregen. Mocht dit niet zo zijn dan zijn alle activiteiten ook op onze website bekijken of je kunt de folder downloaden via de website of onderstaande link. Onze eerste excursie van het seizoen was al een groot succes: bever excursie op 20 augustus

Download hier de folder publieksactiviteiten 2025/2026

September

Vogelspotten in de Blauwe kamer
Zondag 7 september om 08:30 uur bij de Blauwe kamer, in Wageningen
Natuurwandeling in het Oosterhoutse bos
Zondag 7 september om 14:00 uur vanaf de Dokterspost, van Boetzelaerstraat 12, Oosterhout / Nijmegen
Vogelspotten in de Blauwe kamer
Woensdag 17 september om 09:00 uur bij de Blauwe kamer, in Wageningen
Vleermuizen opsporen
Zaterdag 20 september om 19:30 uur vanaf de Waaldijk in Gendt nabij de afrit Kaakse dam
Natuurwandeling in Doornik
Woensdag 24 september om 10:00 uur vanaf Restaurant Zijdewinde, Waaldijk 28 Bemmel

Tochten in de natuur voor de jeugd van 6 t/m 12 jaar.

Het eerste uitstapje van de polderbende is een avondtocht op zondag 21 september en begint om 19:00 uur. Op zondag 12 oktober gaat de polderbende weer op stap, maar dan begint de tocht om 11:00 uur. De kinderen die al eens mee zijn geweest krijgen een bericht per email. Wil je je ook aanmelden om een bericht te krijgen, stuur dan een e-mail naar polderbende@ivnrijnwaal.nl

Oktober

Vogelspotten bij de Kraaijenbergse plassen
Zondag 5 oktober om 08:30 uur vanaf plas 5 hoek overlaat/over de voort
Natuurwandeling Stadswaard Nijmegen
Zondag 5 oktober om 14:00 uur vanaf de voetgangersbrug Ooijpoort in Nijmegen.
Paddenstoelen wandeling in Hemmen
Donderdag 9 oktober om 14:00 uur vanaf het kerkplein in Hemmen
Struinen in de Klompenwaard
Zaterdag 11 oktober om 14:00 uur vanaf het toegangshek van Fort Pannerden, nabij Sterrenschans 9, Doornenburg
Wandeling op landgoed Poelwijk
Zondag 12 oktober om 10:00 uur vanaf Poelwijklaan 5 in Gendt
Natuurwandeling in Landschapspark Lingezegen
Zondag 12 oktober om 14:00 uur vanaf De Park 12 in Elst
Vogelspotten bij de Kraaijenbergse plassen
Woensdag 15 oktober 2025 om 9:00 vanaf plas 5 hoek overlaat/over de voort.
Nacht van de nacht
Zaterdag 25 oktober 2025. De locatie wordt op een later tijdstip bepaald.
Paddenstoelenwandeling in het Oosterhoutse bos
Woensdag 29 oktober om 10:00 uur vanaf Boetzelaerstraat 12 Oosterhout (Nijmegen)

De volgende nieuwsbrief verschijnt eind oktober

IVN RijnWaal

De afdeling IVN RijnWaal bestaat voor 100% uit vrijwilligers en bestrijkt het gebied van het Pannerdens kanaal tot aan het Amsterdam Rijnkanaal. Onze activiteiten zijn gespreid over de gemeenten: Lingewaard, Overbetuwe en Neder-Betuwe. De afdeling RijnWaal is opgericht in 2004 en telt op het moment 137 leden.

Voor meer informatie ga naar onze website

Website IVN RijnWaal

Je bent ingeschreven met het e-mailadres aloysannette@gmail.com
Direct uitschrijven voor afdelingsnieuwsbrieven

IVN

IVN Natuureductie
De Groene Plantage Plantage Middenlaan 2c, 1018 DD Amsterdam

https://doemee.ivn.nl/l/mailing2/link/921fe667-e3af-4384-96b8-8246aa0610d2/not-found